Prečo toto leto lídrovať

16.02.2018 15:39 Tábory Slovensko
Poznáte to – prišiel nový rok a s ním aj myšlienky na leto. “Kam pôjdem na dovolenku? Nájdem si brigádu? Alebo zostanem doma? Chcem si vyskúšať niečo úplne nové!” Dúfam, že nie som jediná, ktorej tieto otázky každoročne v tomto čase rezonujú v hlave. A tak tu mám pre teba návrh: čo tak lídrovať tábor? A to nie len tak ledajaký – tábor plný zahraničných dobrovoľníkov, ktorí prídu na Slovensko!


„Prečo by som mal lídrovať a zadarmo?“


Preto:

1) Zabudneš hovoriť po slovensky

Po 2 intenzívnych týždňoch hovorenia čisto po anglicky s dobrovoľníkmi z celého sveta možno zabudneš slovenský syntax, a aj keď sa po slovensky dohovoríš, tvoje myšlienky sa budú pravdepodobne bilingválne prekladať do angličtiny. Síce počas tábora musíš aktívne komunikovať s lokálnym partnerom po slovensky, no slovenčina na dobrovoľníkov neplatí a ty si asi jediný človek, ktorý im je schopný pretlmočiť čo sa bude počas tábora diať a čo treba urobiť. A toto zlepšenie angličtiny isto nepocítiš iba ty, ale aj tvoji učitelia angličtiny a do budúcnosti to bude len výhoda.

2) Zistíš, že Slovensko toho má veľa čo ponúknuť

Letné tábory od INEX-u sa nachádzajú po celom Slovensku. Od Bratislavy po Kamenicu, od západu na východ. A väčšinou na miestach, kam by si možno normálne ani nezavítal. A možno to tak v tvojom prípade nemusí byť, no ja som sa zaľúbila do svojho tábora a odchádzala som s ťažkým srdcom. Počas leta som navštívila tiež iný tábor a ten konkrétne bol celkom na východe, na obrovskom kopci v bývalom hrade a musím uznať, že počas tých pár dní som si uvedomila, aké krásne Slovensko je, a že kvôli pekným miestam nemusíme ísť ani tak ďaleko.

3) Nájdeš si kamarátov z celého sveta

Čo k tomu dodať? 2 týždne sa môžu zdať ako nič, no verte, že keď s niekým žijete, jete, pracujete a cestujete 2 týždne – na konci si s danou osobou máte čo povedať viac než s dlhoročnými kamarátmi. Okrem toho spoznáte nové kultúry a až nabudúce podniknete výlety do zahraničia, budete mať za kým. Či už to bude Taliansko alebo Austrália.

4) Naučíš sa veľa

Myslíš si, že máš crowd management pod palcom? Nie, dokým nemáš na starosť 20 hladných krkov, ktoré len tak neodídu.
Myslíš si, že mať na starosť financie je brnkačka? Nie, dokým nezabudneš bloček v obchode alebo dokým nemusíš nakúpiť pre 20 ľudí na niekoľko dní.
Myslíš si, že naplánovať každú minútu programu je nič? Skús to, aby sa nikto nenudil a aby všetci mali len tie najlepšie zážitky.
Myslíš si, že vieš variť? Tak navar pre 20 ľudí, aby nikto nebol hladný. A nie, nemôžeš objednať pizzu.

5) Zážitky nadovšetko

Bolo to až počas INEX tábora, keď som si vyskúšala, aké to je žiť 2 týždne bez tečúcej vody. A aj keď ma od toho rodina odhovárala a myslela si, že som sa zbláznila – sprchovať sa vonku a kúpať sa v rieke bola jedna z najlepších častí tábora. Na 2 týždne som odišla mimo reálneho sveta, žila som si v idylickom svete bez signálu a internetu a predsa som odtiaľ odchádzala oddychnutejšia ako po 2 mesiacoch prázdnin. Na 2 týždne som vymenila elektroniku, ruch mesta a všetko v rámci mojej komfortnej zóny za hrable, lopaty, les a prírodu, úžasných ľudí a zážitky, ktoré mi nikto nevezme.

A čo ty – už vieš čo budeš robiť cez leto?adriana weinlichova

Som Adriana a mám 19 rokov. Ešte počas strednej som objavila INEX a išla 2x na workcamp do zahraničia – do Španielska a na Sicíliu. Zakaždým to bol pre mňa obrovský zážitok, a tak keď som dostala možnosť lídrovať takto jeden workcamp na Slovensku, neváhala som ani chvíľu. Celkom spontánne mi bol pridelený tábor Eco-Slatinka neďaleko Zvolena. Aj keď mi moji kamaráti a rodičia neverili, že do toho idem – išla som a stálo to za to! Mala som 8 zahraničných dobrovoľníkov a asi 6 lokálných, čiže sme sa dali dokopy celkom veľká skupina. Prišli ku nám dobrovoľníci napr. Z Austrálie, Taiwanu, Portugalska, Talianska, Ukrajiny ale aj Španielska. Celý tábor mal enviromentálnu tematiku, čiže prakticky celý čas sme trávili v prírode, kde sme pomáhali napr. s renováciou náučného chodníku. Popri tom sme zažili veľa zábavy, kúpali sa v rieke, mali táboráky a chodili na výlety. Mňa osobne si Slatinka získala a chytila ma za srdce. 2 týždne na tábore mi navyše krásne stačili na zresetovanie hlavy a neskutočný oddych, ktorý by som inak nedostala na akejkoľvek pláži sveta.


Adriana Weinlichová (líder workcampu Eco-Slatinka 2017)

Translation missing

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Learn more