Európsky zbor solidarity

Európsky zbor solidarity (EZS) alebo European Solidarity Corps (ESC) je program Európskej únie, ktorý poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe. Zapojiť sa môžeš do individuálnych alebo skupinových projektov. Do roku 2018 fungoval tento program pod názvom EVS – European Voluntary Service, resp. EDS – Európska dobrovoľnícka služba.

Pre koho je Európsky zbor solidarity?
Pre mladých ľudí vo veku 18-30 rokov (v deň nástupu môžeš mať max 30 rokov a 364 dní), ktorí sa radi učia prakticky a neboja sa vycestovať do zahraničia.

Čo sa dá na EZS projekte robiť?

  • Environmentálne projekty
  • Umelecké projekty
  • Práca s médiami
  • Práca s deťmi a mládežou
  • Práca s ľuďmi s postihnutím
  • A všeličo iné

Náklady na projekt Európskeho zboru solidarity

Dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Z grantu je pre dobrovoľníka zabezpečená: strava, ubytovanie, poistenie, vreckové, cestovné, jazykový kurz.

Prečo sa zúčastniť EZS projektu?

Pomoc druhým prináša aj pomoc sebe samému – budeš komunikovať v cudzom jazyku, spoznáš ľudí z celého sveta, staneš sa samostatnejším, sebavedomejším a obohatený o nezabudnuteľné zážitky a priateľstvá. Prečítaj si skúsenosti od našich dobrovoľníkov.

INEX Slovakia má pridelenú značku kvality ako lead, hosting, supporting organization v rámci dobrovoľníctva v programe Európsky Zbor Solidarity.

Znamená to, že sme organizácia akreditovaná na vysielanie dobrovoľníkov do zahraničia a hosťovanie dobrovoľníkov na projektoch EZS.

  • Ako rozdeľujeme projekty programu Európsky zbor solidarity?

    1. Individuálne dobrovoľníctvo

    Krátkodobý projekt: 2 týždne až 2 mesiace
    Dlhodobý projekt: 2 až 12 mesiacov

    Je možné, ísť najprv na krátkodobý projekt a neskôr aj na dlhodobý (kombinácia najprv dlhodobý a potom krátkodobý projekt nie je možná) a dokopy to nesmie byť viac ako 14 mesiacov.

    2. Skupinové dobrovoľníctvo: Volunteering teams (VT)

    • tiež patrí pod program Európsky zbor solidarity (EZS)
    • sú to kratšie projekty v trvaní od 2 týždňov do 2 mesiacov
    • pracuje sa 30 až 38 hodín týždenne
    • stretneš dobrovoľníkov z viacerých krajín a v skupine 10-40 mladých ľudí budeš vykonávať v zahraničí dobrovoľnícku činnosť
    • z grantu je hradená cesta, ubytovanie, strava, doplnkové poistenie a dobrovoľníci dostávajú vreckové
    • Volunteering Teams môžeš absolvovať „neobmedzené“ množstvo, aj keď si už bol/a na dlhodobom, alebo krátkodobom EZS projekte. Dokopy však nesmie presiahnuť 12 mesiacov.

    Ak chceš vedieť viac o skupinovom dobrovoľníctve – volunteering teams – VT, ako to funguje a ako sa na projekt prihlásiť, na INEX-e ich máme v databáze spoločne s workcamp-ami – medzinárodnými dobrovoľníckymi projektami.

  • Kde môžem nájsť projekty programu Európsky zbor solidarity?

    Projekty, väčšinou tie individuálne dlhodobé, si môžeš nájsť na rôznych miestach

    V rámci Európskeho portálu pre mládež to sú tieto rôzne databázy:

     

    v rámci sociálnych sietí sú to rôzne FB skupiny, ktoré sú denne update-nuté novými ponukami:

    – European Solidarity Corps group
    Medzinárodné projekty
    – European Voluntary Service Platform “ EVS“
    – EVS & ESC vacancies
    – ESC – European Solidarity Corps – EVS – European Voluntary Service
    – Erasmus+ Projects SLOVAKIA a iné

  • Čo je to ESC?

    Európsky zbor solidarity je program Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe.

    ESC umožňuje mladým ľuďom neformálne sa vzdelávať prostredníctvom interkultúrneho učenia, spoločenskej integrácie a aktívneho občianstva. Tým sa zvyšuje pracovný potenciál mladých ľudí, rozširuje sa im obzor a dáva možnosť prejaviť svoju spolupatričnosť s inými ľuďmi.

    ESC je postavená na dobre fungujúcej spolupráci a komunikácii medzi dobrovoľníkom a organizáciami. Cieľom ESC je rozvoj solidarity a tolerancie medzi mladými ľuďmi.

     

  • Čo môžeš účasťou na ESC projektoch získať?

    • Nových priateľov
    • Spoznať iné krajiny a kultúry
    • Uvedomenie si kultúrnych hodnôt našej krajiny
    • Novú životnú skúsenosť
    • Získanie sebavedomia a sebadôvery
    • Samostatnosť  a zodpovednosť
    • Schopnosť riešiť konfliktné situácie
    • Jazykové znalosti, prípadne aj odbornosť
    • Väčšiu šancu na trhu práce
    • Motiváciu k ďalšiemu štúdiu
    • Novú životnú a profesionálnu orientáciu
  • Komu na projekte môžem pomôcť?

    Oblasti pôsobenia ESC sa zameriavajú na ochranu životného prostredia, rozvoj vidieku a nezamestnanosti, sociálnej a zdravotnej oblasti, sociálnej integrácie, rovnakých príležitostí pre mužov a ženy, umenia, kultúrneho dedičstva, práca s deťmi a mládežou.

    Projekt pozostáva z aktivít, ktoré dobrovoľník vykonáva v hosťujúcej organizácii v zahraničí. Organizácie, ktoré ponúkajú projekty musia získať značku kvality, a tak sa dostať do databázy. Na základe udelenej Značky kvality, kde sú popísané aktivity pre dobrovoľníka, hosťujúca organizácia podáva projekt v ktorom žiada o grant.

    Po rozhodnutí NA o schválení grantu, môže hosťujúca organizácia začať robiť call na prijatie konkrétneho dobrovoľníka.

     

  • Kto je kto na ESC projekte?

    Dobrovoľnícke projekty sú financované z programu Európskej komisie: Európsky zbor solidarity.

    Národná agentúra (NA) – NA schvaľuje grant, ktorý podáva hosťujúca organizácia na teba. V každom členskom štáte sa nachádza jedna NA a organizácia vždy podáva projekt na NA vo svojej krajine. Na Slovensku je to NIVAM.

    Supporting organisation/podporná organizácia – v tomto prípade INEX Slovakia, musí byť z tvojej rodnej krajiny a pomôže ti s prípravou na projekt (vybaví poistenie, podpisovanie dohody, pre-departure školenie)  a poskytuje ti podporu počas trvania projektu.

    Hosting organisation/hosťujúca organizácia – zahraničná organizácia, v ktorej bude prebiehať tvoj projekt.

    Dobrovoľník – nenahrádza zamestnanca. Vykonáva činnosť, ktorú si dopredu vybral, ktorá ho baví a napĺňa. Veľmi často úspech projektu a spokojnosť spočíva v motivácii samotného dobrovoľníka.

  • Ako je to s financiami?

    Každá hosťujúca organizácia dostáva z programu Európsky zbor solidarity grant z ktorého hradí náklady spojené s činnosťou dobrovoľníka. Z grantu sa hradí ubytovanie, jazykový kurz, cestovné, strava a vreckové pre dobrovoľníka (určené tabuľkami EU, napr. na Slovensku je to cca 150 € na mesiac).

    Taktiež z grantu sú čiastočne hradené aj cestovné náklady na projekt a z projektu. Výška cestovného je určená podľa vzdialenosti napr. Slovensko-Francúzsko je 275 € na cestu na projekt a z projektu, vypočíta sa podľa určených tabuliek. Ak sumu presiahne, zvyšok si dopláca sám dobrovoľník.

    Počas projektu máš zabezpečené aj poistenie v poisťovni HENNER.

  • Ako to na ESC projekte vyzerá?

    Dobrovoľníci pracujú väčšinou 5 dní v týždni maximálne 38 hodín týždenne. Občas na niektorých projektoch aktivity vyžadujú aj prácu cez víkend. V tom prípade by mal dobrovoľník dostať náhradné voľno. Okrem toho má dobrovoľník právo na dva dni dovolenky za mesiac.

    Práca a aktivity závisia od projektu. V každom projekte je priestor pre vlastnú iniciatívu a nápady dobrovoľníka.

    Pri príchode dobrovoľníka na projekt, by sa mal dobrovoľník zúčastniť školenia (on arrival) kde sa stretne aj s inými ESC dobrovoľníkmi v tej krajine, ktorí v tom čase prišli na nejaký projekt. Neskôr sa zúčastní aj mid-term školenia.

    Počas projektu má dobrovoľník svojho mentora, ktorý mu pomáha s orientáciou  v novom prostredí a zároveň s ním aj hodnotí projekt a podporuje ho počas projektu.

  • Ako na to?

    Najprv si dobre premysli:

    • na aký projekt a kam chceš ísť,
    • ujasni si, prečo tam chceš ísť a
    • ako dlho tam chceš zostať.

    Na dlhodobý ESC projekt môžeš ísť iba raz, tak svoju šancu nepremárni.

    Postupy prihlasovania sa líšia v závislosti od projektu. Preto si vždy prečítaj informácie o spôsobe prihlásenia sa na konkrétny projekt. Najčastejšie treba poslať životopis a motivačný list zameraný na konkrétny projekt a prihlásiť sa cez ESC databázu. Niektoré organizácie majú aj vlastné dotazníky, ktoré treba vyplniť a po prvotnej selekcii je bežný aj zoom call. Nemusíš sa toho báť, najdôležitejšia je tvoja motivácia pre projekt.

    Keď ťa už vyberú na projekt, naplánuješ si odchod, hosťujúca organizácia ti zariadi poistenie, prídeš na pre-departure školenie na INEX, podpíše sa dohoda medzi organizáciami a dobrovoľníkom a môžeš ísť na projekt.

    A nezabudni sa nám potom občas ozvať ako sa máš, ako sa ti darí na projekte, napísať článok a poslať aj nejaké fotky.

    Na našej stránke si môžeš prečítať príbehy bývalých EDS/EVS a EZS/ESC dobrovoľníkov z ich dobrovoľníckych projektov.

  • Viac

Ako sa prihlásiť?

mohlo by ťa zaujímať

Najčastejšie otázky

  • Je bezpečné vycestovať cez INEX?

    Na Slovensku sme od roku 1993. Sme členmi sietí Alliance of European Voluntary Service Organisations, Rady mládeže Slovenska a partnermi Service Civil International. Je preto bezpečné cez nás vycestovať.
    Dbáme na kvalitu projektov a spoľahlivosť našich partnerov.

  • V akom jazyku sa budem dorozumievať a aká musí byť jeho úroveň?

    Väčšina projektov je v anglickom jazyku. Účastník musí mať úroveň jazyka na komunikačnej úrovni (B1-B2). Jazykové testy sa nerobia.

Ďakujeme za podporu