Trojtýždňový workcamp vo Francúzsku, ktorý sa konal v malebnej vinárskej oblasti Beaujolais

22.02.2018 17:42 Tábory zahraničie
Recept na super workcamp v zahraničí: 9 dobrovoľníkov, 8 krajín, 3 svetadiely, 2 kontinenty, 7 jazykov, 2 nehovoriaci ani anglicky ani francúzsky, 8 študentov, 1 necyklista, 1 neplavec a 1 vegán = 9 mladých ľudí pripravených pomôcť dobrej veci
Na internete som narazila na organizáciu INEX, ktorá okrem iného sprostredkovávala krátkodobé dobrovoľnícke pobyty v zahraničí. Neváhala som, vyhľadala som si niekoľko workcampov, ktoré ma najviac zaujali a odoslala som prihlášku. Po niekoľkých dňoch som dostala odpoveď, že ma vzali na trojtýždňový workcamp vo Francúzsku, ktorý sa konal v malebnej vinárskej oblasti Beaujolais vzdialenej niekoľko kilometrov od Lyonu. Predmetom workcampu bolo životné prostredie a rekonštrukcia, čo mi veľmi vyhovovalo, keďže som si chcela konečne oddýchnuť od učebníc a čo je lepšie ako fyzická aktivita?

Moja cesta sa začala 7. júla 2017 o 7:00 na Hlavnej stanici v Bratislave. Nasadla som na vlak a o dva dni som dorazila do Lyonu. Ako som sa približovala k svojej cieľovej destinácii, postupne som na rôznych miestach stretávala členov nášho workcampu; vo vestibule stanice, na nástupišti, vo vlaku, v autobuse.  Spoločným poznávacím znakom bol veľký ruksak a k nemu pripevnený spacák na stanovanie. Ostatní, na čele s našou líderkou, dorazili do kempu skôr a podarilo sa im už medzičasom postaviť stany. Ubytovaní sme boli v bývalom kempe, na okraji jednej z dedín, v ktorej sme dobrovoľníčili.

Prvé dni sa niesli v znamení spoznávania. Našu zostavu by som v číslach opísala asi nasledovne: 9 dobrovoľníkov, 8 krajín, 3 svetadiely, 2 kontinenty, 7 jazykov, 2 nehovoriaci ani anglicky ani francúzsky, 8 študentov, 1 necyklista, 1 neplavec a 1 vegán...ale aj napriek ďalším rozdielom najmä 9 mladých ľudí pripravených pomôcť dobrej veci, milujúcich cestovanie, nedočkavých zažiť niečo nové a spoznať iné kultúry, rešpektujúcich rôzne národnosti, rasy, náboženstvá  a tradície.

Počas nášho pobytu sme mali možnosť spoznať aj miestnu komunitu, ktorá vyvrátila všetky naše negatívne predsudky o Francúzoch. Domáci obyvatelia boli veľmi srdeční a ochotní. Každé ráno nás vozili do práce, cez víkend na veľký celotýždenný nákup do najbližšieho mestečka, zorganizovali pre nás niekoľko výletov po okolí, poradili nám, čo sa oplatí navštíviť v Lyone, pozývali nás k sebe domov stráviť s nimi popoludnie, okúpať sa v bazéne, obrať si figy (z ktorých sme potom spravili skvelý džem :D ), pripravili pre nás niekoľko typických francúzskych jedál a dezertov a samozrejme nezabudli ani na povinnú ochutnávku syrov a vín. Počas nášho pobytu sme sa zblížili takisto aj s mladými miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí nám pomáhali pri práci. Spoločne sme upravili miestny park, postavili nový múr, zbúrali schátraný remeselnícky domček a aj vďaka týmto aktivitám sme sa ocitli na stránkach regionálnych novín.  
bazen na campe

Nové priateľstvá, veľa smiechu a zábavy, vtipné jazykové a kultúrne nedorozumenia, francúzske umenie žiť a v neposlednom rade dobrý pocit z pomoci druhým...to všetko pre mňa znamenali tieto neuveriteľné tri týždne. Bude mi to celé veľmi chýbať a dúfam, že sa mi ešte niekedy v budúcnosti  naskytne príležitosť si podobnú skúsenosť zopakovať.
kollmanova profilovkaVolám sa Karin, mám 21 rokov a momentálne študujem na vysokej škole. Minulé leto som sa po prvýkrát zúčastnila workcampu v zahraničí. V dobrovoľníctve som našla všetko, čo si môže mladý človek priať - cestovanie, nové priateľstvá, spoznávanie odlišných kultúr a tradícií, zábavu...a to všetko navyše s dobrým úmyslom pomôcť a urobiť tak svet lepším :) 

Karin Kollmanová (dobrovoľníčka na workcampe vo Francúzsku, 2017)

 


Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie