Nebojte sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny alebo Najlepšie rozhodnutie v mojom v živote (časť 1.)

11.09.2023 15:06 EZS zahraničie
     Ahojte, pred pár mesiacmi som odišla v rámci ESC projektu do Španielska, konkrétne do mesta Jerez de la Frontera, ktoré sa nachádza na absolútnom juhu krajiny (medzi mestami Sevilla a Cádiz)
     Už zopár rokov som sa pohrávala s myšlienkou vycestovať ako dobrovoľníčka do zahraničia, no čím som bola staršia, tým náročnejšie bolo tento sen premeniť na realitu…

     Mala som prácu, ktorú som milovala-pracovala som ako vychovávateľka v ŠKD na základnej škole- no stále mi behalo po rozume, že by som vycestovala a splnila si tento môj dávny sen... Dlhé mesiace som hľadala projekt, pri ktorom by som si povedala, že TOTO JE ONO, IDEM DO TOHO! Ponuka bola naozaj rôznorodá, ale až vo februári som našla to MOJE. Prihlásila som sa, absolvovala interview, týždeň na to dala výpoveď v práci a o 2 týždne som už sedela v lietadle s jednosmernou letenkou smer Sevilla…  

     Nie, moje rozhodnutie sa nestretlo s pochopením. Nechápali ma v práci, nechápali ma kamaráti a nechápala ma ani rodina… Tento rok 29 rokov, mala by som toto, mala by som hento, mala by som mať rodinu, mala by som byť zodpovedná…… Prvýkrát som urobila to, čo som chcela ja a nie to, čo očakávalo okolie a viete čo? Toto bolo jednoznačne najlepšie rozhodnutie v mojom živote!!!

    Pracujem pre organizáciu AELV- väčšinou v kancelárii, kde pripravujeme podklady pre projekty, tréningy či semináre. Taktiež chodíme propagovať projekty EU po školách, organizujeme aktivity pre mladých ľudí žijúcich v okolitých mestách, jazykové výmeny, mládežnícke výmeny… Moje digitálne zručnosti sa zlepšili o 100%, o angličtine nehovoriac. Keď som prišla, nemohla som sa zapájať do konverzácie, lebo som si nebola istá, moja slovná zásoba bola obmedzená….A teraz? Mám plynulú konverzáciu aj s rodenými anglicky hovoriacimi ľuďmi!
    Som sebavedomejšia, samostatnejšia, odvážnejšia, komunikatívnejšia, používam aplikácie, o ktorých som predtým ani len nepočula… Jediné negatívum tohto projektu je, že má limitovanú dĺžku :)

     Ak niekto premýšľa nad tým, že by vycestoval, tak nepremýšľajte a choďte! Nemáte čo stratiť, môžete len získať! Nové skúsenosti, zážitky, kamarátov… Peniaze boli a aj budú. Práca bola a aj vždy bude. Skutoční kamaráti s vami zostanú aj keď budete na čas odcestovaní. Jediné, čo tu nebude, je Vaša mladosť. Tak si to užite, kým môžete!
    
V ďalšom článku Vám poviem viac o zážitkoch a kultúrnych šokoch (a že ich nie je málo :))
Od ich jedálnička, času, kedy jedia a chodia na párty (my vstávame na rannú do práce a oni ešte len idú na zábavu), cez ich spontánnosť, nonstop meškanie (vždy a všade), mizernú angličtinu, až po nikdy nekončiace horúčavy, šváby veľké ako detská ruka, gekony v bytoch, býčie zápasy (vedeli ste, že ten býk v zápase zomrie? Ja nie a bol to taký šok, že som s plačom vybehla z arény a mesiac nejedla mäso) tradičné víno, ktoré chutí ako naša pálenka, či spontánne tance na ulici…. Zážitky, ktoré v bežnom živote nezažijete…. 
Nabudúce Vám poviem viac :)
Veronika 

   


Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie