Worcamp vo Francúzsku? Úžasná skúsenosť do života!

10.10.2017 11:12 Tábory zahraničie
Veľa ľudí nerozumie tomu, prečo sa niekto vyberie na workcamp, kde si „platí za to, že tam bude pracovať“. Podľa mňa je workcamp úplne úžasná vec a stojí to za to.
Leto bolo predo mnou. Nezohnala som si žiadnu brigádu a tak mi moja sestra odporučila medzinárodnú mládežnícku výmenu - tzv. worcamp. Najprv som zmraštila čelom, ale po dôkladnejšom preštudovaní stránky www.inex.sk som ostala očarená. A to doslova :-)

Zapáčila sa mi myšlienka dobrovoľníctva, myšlienka pobytu v zahraničí s ľuďmi rôznych národností a hneď som sa pustila do prezerania databázy na ich stránke. Keď si vyberáte worcamp, máte veľa možností.  Či už s krajinou výberu alebo s činnosťou, ktorú budete praktizovať. Pre mňa to bolo veľmi ťažké, pretože všetky worcampy zneli skvelo. Nakoniec som sa rozhodla ísť do Francúzska (som trošku tzv. frankofil :D). Tam som si následne vybrala 5 worcampov, ktoré som si zoradila do poradia, kde som chcela ísť najviac.  A potom už k dianiu pristúpil Inex, ktorý mi oznámil, na ktorý workcamp som bola prijatá a kde teda boli ešte voľné miesta. Nemohla som tomu veriť. Bola som prijatá na worcamp, ktorý bol situovaný na predmestí samotného Paríža – Bobigny :-)

Moja práca sa týkala renovovania „basementu“ v špeciálnych francúzskych bytovkách (HLM), čo boli v podstate bytovky, kde žili ľudia v núdzi. Naša práca bola rozvrhnutá tak akurát, pracovali sme od ráno cca od 9-10 do 1, kedy bol čas na obed a následne začínal voľný čas, ktorý sme trávili rôznymi aktivitami v Bobigny, či už v Paríži. Samozrejme, cez víkendy sa nepracovalo! Bolo to fakt super.

Náš wocamp bol národnostne pestrý: Srbka, Nemka, Ruska, Talian, 2 ľudia z Turecka, 2 z Južnej Kórei, 2 zo Španielska, 2 z Arménska a naši traja „lídri“ ( Francúz, Grék a Francúzska, ktorá bola však pôvodne z Vietnamu). A ja ako Slovenka medzi nimi! :-)

Veľa ľudí nerozumie tomu, prečo sa niekto vyberie na workcamp, kde si „platí za to, že tam bude pracovať“. Podľa mňa je workcamp úplne úžasná vec a stojí to za to. Človek jednak pomôže ľuďom, ale aj sám sebe. Spozná samého seba, spozná ľudí z odlišných krajín a ich mentality a príde domov s úplne odlišným pohľadom na svet :-)

Takisto zažije množstvo vecí, ako napr. my, ktorí sme sa tešili hneď niekoľkým veciam. Nikto z nás by si predtým ani len nepomyslel, že budeme na reggae a jazzovom  koncerte v centre Paríža, že zažijeme najväčší francúzsky sviatok, výročie Bastilly pod „Eiffelovkou“, a že budeme dokonca vyhlasení za jeden z najlepších workcampov v okolí!

Martina B. (19)
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie