Rakúsko - krajina nám mimoriadne blízka nielen vzdialenosťou, ale aj prírodou a kultúrou

10.10.2017 14:54 Tábory zahraničie
Dôležitým aspektom týchto projektov je však zároveň poukázať na dôležitosť dlhodobo udržateľného životného štýlu, zabrániť zbytočnému plytvaniu potravinami, vytvárať medzinárodné priateľstvá a pomáhať na miestach, kde je to potrebné.

Od samého začiatku som vedel, že sa chcem zúčastniť workcampu v nemecky hovoriacej krajine. Neskôr som sa rozhodol (a rozhodne neľutujem) pre Rakúsko. V organizácii INEX ide navyše vždy o medzinárodnú udalosť, čo znamená možnosť spoznať celú komunitu nových ľudí aj z krajín nám menej známych.

Pred projektom som bol plný očakávaní. Asi ako každý, rozmýšľal som aké pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti mi nové prostredie môže poskytnúť. Môj projekt bol zameraný na pomoc miestnej škole niekoľko kilometrov južne od Viedne. Počas troch týždňov sme pracovali niekoľko hodín denne na stavbe, v záhrade, kuchyni, pomáhali sme s maľovaním tried a upratovaním. Pracovať s vedomým, že deti sa po lete vrátia na miesto lepšie ako to, z ktorého odchádzali, bolo jednoduché a pomerne motivujúce. Rodičia tiež významným spôsobom priložili ruku k dielu.

Rakúsko je krajina nám mimoriadne blízka nielen vzdialenosťou, ale aj prírodou a kultúrou. Veľmi som ocenil možnosť "oprášiť" nemčinu a podebatovať s domácimi na rôzne témy. O voľnočasové aktivity rozhodne nebola núdza. Hlavné mesto, známe jazerá a 2000 m vysoké vrchy je len zopár zážitkov, ktoré som si priniesol späť domov. Okolie miesta projektu je navyše vinárska oblasť lemovaná množstvom nádherných cyklotrás.

Partnerská organizácia SCI Austria k nám bola veľmi ústretová. Viacmenej všetko potrebné zabezpečili, dokonca nás vybavili bicyklami, ktoré sme vo voľnom čase mohli neobmedzene využívať. Dôležitým aspektom týchto projektov je však zároveň poukázať na dôležitosť dlhodobo udržateľného životného štýlu, zabrániť zbytočnému plytvaniu potravinami, vytvárať medzinárodné priateľstvá a pomáhať na miestach, kde je to potrebné. Myslím, že každý z nás, účastníkov z 13 rôznych krajín našiel v tomto projekte niečo, čo ho svojim spôsobom obohatilo a na čo tak skoro nezabudne.

Ľudovít (21)

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie