Blog
 

October's diary
03.11.2021 15:53
The end of our project is close but not the fun, the trips and activities that are waiting for us! I am constantly meeting new and interesting people. So glad, I am part of it!
Kategória: EZS Slovensko
Prvé 2 mesiace v Chorvátsku na ESC projekte :)
10.11.2021 14:14
Naša ESC dobrovoľníčka Hanka je na dlhodobom dobrovoľníckom projekte cez program Európsky Zbor Solidarity. Zúčastňuje sa projektu našej partnerskej organizácie Amazonas s názvom Building an inclusive society v Záhrebe v Chorvátsku. 
Jej zážitky za necelé 2 mesiace stoja za prečítanie. 
Kategória: EZS zahraničie
Grécky Hopeland – ESC Projekt Greenovation 2021
26.10.2021 10:36

Na svoj dobrovoľnícky, 6-týždňový ESC projekt Greenovation som sa dostala úplnou náhodou, keď som COVID pozitívna karanténovala v maličkom byte s Grékom Illiasom počas štúdia v Slovinskom Maribore. Počas tých dlhých, neslobodných dní sme prebrali množstvo tém-netém. Spomínala som mu, ako by som niekedy chcela skúsiť dobrovoľníctvo a ako mi počas štúdia na vysokej škole chýba príroda a fyzická práca. Bol to práve on, čo mi povedal, že organizácia v ktorej pracuje má projekt presne pre mňa. A mal teda pravdu!

Kategória: EZS zahraničie
September's diary
28.09.2021 12:10
New things coming in my way through my trip here! I am glad sharing these experiences with all of you!
Kategória: EZS Slovensko
A wonderful time in August!
17.09.2021 15:30
August was a very nice month because we began our workcamps that we've waited for so long! :)
Once in a lifetime experience.
Kategória: EZS Slovensko
My experiences through July!
17.09.2021 15:25
Here is what we did and where we travelled during summer along with the office :) I hope you enjoy it and many more things are coming!
Kategória: EZS Slovensko
My journey continues with lots of experiences!
29.06.2021 12:45
Here you'll find out about all the new activities I did and the trips I've went to. The summer is here so we did lots of new stuff and I hope you like them!
Kategória: EZS Slovensko
Trips I've taken near Bratislava :)
31.05.2021 13:18
Hello, beautiful people! Today I will tell you about some places I have visited here and I hope to inspire you to take a trip to some of them and see the beauty of nature, which is very close to the center actually. I think you'll find it interesting and das much detailed as possible, so let's begin!
Kategória: EZS Slovensko
MY SECOND MONTH HERE IN SLOVAKIA!
29.04.2021 23:36
So, I have to admit that April passed pretty quickly for me, because I went to some places nearby and had so much fun! I hope you read my post and enjoy it as much as I have.  And here it begins..!
Kategória: EZS Slovensko
Here is the start of my exciting journey in Slovakia as ESC volunteer!
07.04.2021 11:59

In this article you are going to learn about my very first trip in Bratislava as an individual and my meeting with local people and flatmates. I am so thrilled that I came to work for INEX as a volunteer and actually interact with new people, peers and colleagues. I hope you'll enjoy it as much as I do. See you soon!

Kategória: EZS Slovensko
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Vlastné nastavenie cookies
Oboznámiť sa podrobnejšie