Blog
 

Braňo: My experience so far in Zagreb’s Amazonas
13.03.2023 12:55
Are you ready to try something new? Are you ready to take yourself out of your comfort zone? Would you like to challenge yourself? Do you want to explore new interests and environments, or perhaps an opportunity to effect some change, learn new things, and grow as a person? If you answered yes to any of these, then volunteering might be just for you.
Kategória: EZS zahraničie
Braňo: New blood flows into Amazonas
13.03.2023 13:35
Hello there, stranger. My name is Bran, and I am the new Amazonas volunteer from Slovakia. I will be here in Zagreb with all of you for almost a whole year, and I am looking forward to posting a new article every month. Hopefully, my studies in English language prove useful, and I will be able to breathe a different kind of life into these articles. My first article is about our arrival. So, you will get a little bit of insight into our project. Also, you will get to know more about the new volunteers.
Kategória: EZS zahraničie
Geoffroy: From the flat country to the little big country
28.02.2023 13:55
Close your eyes and, for one minute, imagine you’ll go in a far far away country you had never visited yet. Is Slovenia being far far away from Belgium? Americans and Russians will tell you it is not. But for me, the little Belgian from his quiet Ardenne Forest, it is. You must know, I am a kind of Bilbo Baggins, the guy who appreciates chilling in his little village without special adventures. Yes, indeed, the province of Luxembourg has some common points with the Shire: a rural place with lot of farms and quiet old people.
Kategória: EZS Slovensko
Robí správny líder chyby?
04.05.2022 14:39

Líder skupiny. Líder krajiny. Líder tímu. Líder sem, líder tam. Zdá sa, že tento pojem sa v našom slovníku a v oblasti pracovného trhu udomácnil. Zrejme by sme na internete našli aj niekoľko článkov o tom, ako byť správny, dokonalý líder. Až na to, že dokonalý líder neexistuje. Alebo existuje?

Kategória: Líderstvo
Dorota: La vita è bella in Italia
24.01.2023 14:49
More, úzke a pokrivené uličky, káva za euro na stojáka, aperitivo a úžasné jedlo - život v Taliansku je ako sen. Janov, hlavné mesto Ligúrie, kde som strávila rok ako dobrovoľníčka, je skvelým a jedinečným miestom, kde si to môžete vyskúšať.
Kategória: EZS zahraničie
Kristiánova ESC v Poľsku - tipy skúseného dobrovoľníka
13.01.2023 13:40

Hello, my name is Kristián. I come from Slovakia and I took part in the integrart5 project (2021-2022) in Cracow. In our project there were actually 6 volunteers. We all lived together but for the most part, each of us worked in a different cultural institution, besides some common activities that we worked on together. Each of us organized art and language exchange themed classes and workshops plus helped with regular events and activities in the places we worked in. 

Here, I’m going to share some information about my experience in the long term volunteering project that might be useful for people who are also considering joining the European Solidarity Corps.

Kategória: EZS zahraničie
Petra - 3 týždne v krajine elfov a víl – Embrace the Darkness, Fínsko 2021
24.01.2023 13:55

O možnosti účastniť sa projektov ESC som sa dozvedela ešte koncom strednej školy, kedy som sa spoločne so svojou dobrou kamarátkou prvýkrát vydala na týždňovú mládežnícku výmenu Erasmus+. Z projektu som prišla domov nakoľko nadšená, že som sa v to isté leto zúčastnila ešte jednej výmeny. Od toho momentu som vedela, že sa chcem zapojiť aj do projektu Európskeho zboru solidarity, ktorý je na rozdiel od výmen dlhodobejší a jeho prínos pre spoločnosť vnímam ako hodnotnejší.

Kategória: EZS zahraničie
Iryna: Final article of the ESC project "Summer leader"
26.10.2022 12:53
Hi guys. I want to update you about my life as ESC volunteer.
Kategória: EZS Slovensko
Hankin ESC projekt v Chorvátsku - spomienky
07.11.2022 12:02
Akoby to bolo včera, keď som písala o tom ako objavujeme Záhreb a všetky naše aktivity. Ako to tak býva, celý rok preletel ako voda a ani som sa nenazdala a som na konci. Všetky naše aktivity sa blížia ku koncu a pomaly je čas sa rozlúčiť. A tak vám teda rozpoviem ako som sa v Chorvátsku mala, čo som sa naučila a čo mi tento projekt dal.
Kategória: EZS zahraničie
Iryna: ESC project five months after beginning
07.10.2022 11:20

Hi, today I want to talk about my volunteering project that is in the middle of its term.

Kategória: EZS Slovensko
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie