Medzinárodné dobrovoľnícke tábory (workcampy) v zahraničí

Medzinárodný dobrovoľnícky tábor alias workcamp je jedinečnou príležitosťou ako spoznať novú krajinu, kultúru ľudí inak a využiť svoj čas zmysluplne.

Na výber sú 1 – 3 týždňové tábory (čistenie pláže alebo lesa, oprava historických budov, práca s deťmi, seniormi, ľuďmi s postihnutím, renovácia historických pamiatok, práca so zvieratami, pomoc pri organizovaní festivalu, ochrana prírody a množstvo iných prác), ktoré by bez pomoci dobrovoľníkov neboli zrealizované.

Odmenou za dobrovoľnícku prácu ti budú:

  • kamaráti z celého sveta
  • spoznanie novej krajiny, kultúry
  • zlepšenie cudzieho jazyka
  • zlepšenie soft skills (komunikácia s ľuďmi z iných krajín, kultúr, zvýšenie – sebavedomia, samostatnosti, zodpovednosti, odolnosti voči stresu, spoznanie samého seba, schopnosť riešiť konflikty, time management a mnohé ďalšie)
  • nevšedné zážitky a zábava
  • nadobudnutie nových vedomostí
  • strava, ubytovanie a pocit naplnenia z pomoci iným

Vycestovať môžeš na medzinárodné dobrovoľnícke tábory (workcampy) do zahraničia alebo sa ich zúčastniť na Slovensku. Medzi najobľúbenejšie krajiny patrí Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Island a iné európske krajiny. Pomoc však uvítajú i v exotike Japonska, Taiwanu, Indie, Srí Lanky, Mexika a iných krajín. Ak chceš pomáhať v domácom prostredí, vybrať si môžeš z táborov na Slovensku.

Na tábore stretneš ľudí z celého sveta, pričom sa dbá na to, aby boli medzinárodné, teda max. 2 účastníci sú z jednej krajiny a komunikuješ s nimi v cudzom jazyku (najčastejšie v angličtine – stačí komunikačná úroveň).

Tábory ocenia aj dobrovoľníci túžiaci po neobyčajnej dovolenke, ktorí chcú opustiť uzavreté priestory a sedavý spôsob života.
Sú pre teenagerov, dospelých, rodiny, seniorov a všetkých bez ohľadu na vek, rasu, národnosť, pohlavie, náboženské presvedčenie, sexuálnu orientáciu a sociálne postavenie.

Ročne si môžeš vybrať z 1200 workcampov po celom svete. Ich história organizovania siaha do roku 1920, kedy sa uskutočnil prvý tábor vo francúzskej dedine Esnes en Argonne zničenej počas prvej svetovej vojny.

Prihlasovanie na letné medzinárodné dobrovoľnícke tábory začne 3. marca 2025, tábory sa však konajú celoročne.

Zaži tábor a prihlás sa ešte dnes, aby ti miesto neobsadil dobrovoľník z inej krajiny.

Niektoré workcampy sú financované cez program Európsky Zbor Solidarity.

  • Idem na tábor prvýkrát - Pre-departure stretnutie

    V júni organizujeme online Pre-departure stretnutie. Pozvánku posielame všetkým prijatým na workcamp.

    Dozvieš sa: Tipy, triky, rady a zážitky, „životný cyklus tábora“, ako sa dostať na tábor, práca na tábore, čo očakávať, komunikácia na tábore, INEX Slovakia v skratke, odpovede na tvoje otázky a mnohé ďalšie …

  • Ako vyzerá deň na tábore

Ako sa prihlásiť?

  • 1. Vyhľadanie projektu

    • Aktuálne tábory nájdeš v oranžovom vyhľadávači nižšie
    • Voľné miesta sa aktualizujú priebežne
    • Plný tábor zmizne z vyhľadávača
  • 2. Vyplnenie prihlášky

    • Prihlasuješ sa online pridaním projektu do batohu v oranžovom vyhľadávači.
    • V prihláške sa uvádza motivácia na tábor. Vyplň ju tak, aby ťa naša partnerská organizácia vybrala.
    • Dobrovoľníkov vyberá zahraničná organizácia.
    • Môžeš ísť s kamošom, uveď to v prihláške
    • Je lepšie si vybrať viac táborov, na ktoré chceš ísť. Postupujeme podľa ich poradia a nekontaktujeme všetky organizácie. Ak je prvý tábor plný, posielame prihlášku na druhý v poradí, až kým nie si vybratý.
    • Oznámenie o prijatí ti príde mailom do 1-2 týždňov
    • Prihlášku posielame do zahraničia až po prijatí účastníckeho príspevku.
  • 3. Podmienky účasti

  • 4. Preštudovanie infosheet-u

    • Informácie (tzv. Infosheet) s kontaktmi na lídrov, detailnejším popisom aktivít a ako sa dostať na miesto, ti zašleme mailom najneskôr 2 týždne pred začiatkom tábora.
    • Cestovné lístky si môžeš kúpiť už po prijatí.

mohlo by ťa zaujímať

Povedali o nás

Ahojte :-). Tábor v Coly vo Francúzsku bol jedným slovom - ú ž a s n ý. Naučil ma veľa o archeológii, ktorá bola do leta pre mňa veľkou neznámou. Hrabkať sa v hline a každý deň objaviť niečo nové - fakt super. Ale medzinárodné tábory sú predovšetkým o ľuďoch. V tom našom sme sa zišli 19-ti dobrovoľníci z 8-mich krajín a poviem Vám bolo to skvelé. Pestrá zmes rôznych kultúr a tradícií dáva táboru ten správny náboj všehochuti a to doslova a dopísmena. Nikdy nekončiaca zábava. Smiech. A slzy, ale našťastie len pri lúčení. To bol náš dobrovoľnícky tábor. Tábor a kámoši, na ktorých nikdy nezabudnem. Sme stále v kontakte a veríme, že sa čoskoro znovu opäť uvidíme.

Kristína Petrášová

Keďže to bol môj prvý workcamp, tak som sa zo začiatku trochu obávala aké to bude, ale prekonalo to moje očakávania. Ľudia boli úžasní a veľmi milí a ako kolektív sme si sadli.

Tereza Komáčková

Zúčastnil som sa projektu v Taliansku v malej obci Monteleone Sabino. Práca bola zameraná na oživenie a zlepšenie kvality priestorov pre miestnu komunitu, ako napríklad verejnej záhrady alebo knižnice. Obyvatelia tejto obce boli neskutočne milí a ochotní. Pomáhali nám nie len s prácou, ale aj s chodom samotného projektu. Iniciovali voľnočasové aktivity, mnohokrát nám priniesli čerstvo uvarené talianske jedlá a čerstvo upečené sladké pečivá a koláče. Aj samotný účastníci projektu boli veľmi milí a cítil som sa medzi nimi neskutočne dobre. Spomienky z tohto workcampu ma budú hriať pri srdci ešte dlhú dobu.

Filip Mikóczi

Stretla som skvelých ľudí, spoznala som iné kultúry, našla som si nových kamarátov, precestovala som Európu, bolo to skvelé.

Johana Krejzová

Medzinárodný projekt vo Francúzsku, na ktorom som sa zúčastnila som si veľmi užila, okrem iného aj vďaka tomu, že bol v krásnom prostredí mesta Montpellier a ešte k tomu aj pri mori. Vo voľnom čase sme spoznávali okolie alebo oddychovali na pláži, vďaka čomu som z toho mala pocit, že som ako na dovolenke s novými ľuďmi z iných kultúr a ešte k tomu robím niečo dobré pre lokálnu komunitu.

Hana Eliášová

Projekty Európskeho zboru solidarity odporúčam každému kto chce cestovať, spoznať nových ľudí a prispieť komunite.

Ema Halászová

Medzinárodného projektu som mal možnosť zúčastniť sa niekoľkokrát. Estónsko na mňa urobilo dobrý dojem hneď od prvého momentu. Priateľskí ľudia, chutné jedlo a krásna príroda tak by som opísal môj pocit z tohtoročného projektu. Skoro každý deň sme mali možnosť ísť do sauny a kúpať sa v miestnych jazerách. Veľkou výhodou projektu bolo cestovanie na viaceré miestach Estónska, takže sme počas projektu sa presúvali na tri rozličné oblasti. Okrem práce, ktorej náplňou bola ochrana miestnej prírody a neskôr odstraňovanie invazívnych rastlín.

Jakub Matlovič

Z workcampu v Lotyšsku si odnášam moje asi najkrajšie zážitky tohto leta. Za tie 2 týždne strávené niekde v dedinke na konci sveta som spoznala úžasných inšpiratívnych ľudí, s ktorými sme mali možnosť prispieť k obnove starej školy, ktorá bude čoskoro slúžiť miestnym obyvateľom a ďalším nadšeným dobrovoľníkom ako sme boli my. Po tomto zážitku sa zrazu dívam na svet z inej perspektívy, plná energie, nových podnetov a hlavne cenných skúseností, vďaka ktorým sa cítim istejšie a odhodlanejšie skúšať nové dobrodružstvá a spoznávať svet. Asi najviac pre mňa budú znamenať nové priateľstvá po celom svete, spomienky z potuliek v obklopení pobaltskej prírody a dlhé večery pri ohni, keď pre nás zastal čas :)

Mária Pizzolato

Zúčastnil som sa projektu organizácie Seeds na Islande. Jednalo sa o prácu zameranú na životné prostredie. Všetko vyšlo na jednotku. Som veľmi spokojný. Získal som nové priateľstvá, zlepšil si angličtinu, cestoval som sám. Nemám čo vytknúť. :)

Martin Žuža

Na projekt do Belgicka som šiel s malou dušičkou keďže som tam šiel sám a ako jediný zo strednej Európy. Moja angličtina nie je na vysokej úrovni a preto moje najväčšie obavy boli práve z komunikácie. Pokúsim sa moje skúsenosti zhrnúť v zopár slovách: ÚŽASNÉ, NEZABUDNUTEĽNÉ, SRANDOVNÉ A DOBRODRUŽNÉ. Na tento projekt budem spomínať len a len v dobrom a verím, že to nebol môj posledný. Vrelo to každému odporúčam. Získať nové pohľady a obzory, nájsť nových priateľov, zistiť ako to vyzerá v západnom svete… proste úžasné.

Šimon Jackanič

Najčastejšie otázky

  • Je bezpečné vycestovať cez INEX?

    Na Slovensku sme od roku 1993. Sme členmi sietí Alliance of European Voluntary Service Organisations, Rady mládeže Slovenska a partnermi Service Civil International. Je preto bezpečné cez nás vycestovať.
    Dbáme na kvalitu projektov a spoľahlivosť našich partnerov.
    Partnerské organizácie majú emergency telefónne čísla a pred odchodom účastník dostane tiež naše emergency číslo, kde nás môže v prípade núdze kontaktovať.

  • Zarobím si na projekte?

    Všetky projekty a akcie organizované INEX-om Slovakia a našimi partnerskými organizáciami sú organizované v rámci filozofie dobrovoľníctva, tzn. že workcampy a ostatné projekty (MTV, LTV) sa organizujú v rámci dobrovoľníckej pomoci, či už sociálnej alebo fyzickej.

    Znamená to, že účastníci si v zahraničí nezarobia, avšak nadobudnuté skúsenosti, znalosti, kontakty s novými ľuďmi, kultúrami, zážitky a pocit spokojnosti nad vykonanou „prácou“ je oveľa viac ako peniaze. Za protihodnotu sa môže považovať ubytovanie a strava.

  • Aké budú moje náklady?

    Dobrovoľník hradí účastnícky príspevok INEX-u, cestu, poistenie a ak je uvedené extra fee. Na projekte má zabezpečenú stravu, ubytovanie a niekedy víkendový program. Tábory financované programom Európsky zbor solidarity majú preplatené okrem stravy, ubytovania aj cestovné do stanovenej výšky a dostanú vreckové.

  • V akom jazyku sa budem dorozumievať a aká musí byť jeho úroveň?

    Väčšina projektov je v anglickom jazyku. Nájdu sa však projekty v nemeckom, francúzskom, španielskom jazyku. Účastník musí mať úroveň jazyka na komunikačnej úrovni (A2). Jazykové testy sa nerobia.

  • Kam mám uhradiť účastnícky príspevok INEX-u?

    Účastnícky príspevok zaplatí účastník prevodom/vkladom na náš účet SK26 1100 0000 0026 6745 5125 (Tatrabanka) – účastník uvedie do účelu platby/popisu transakcie svoje priezvisko a meno, aby bola platba ľahko identifikovateľná alebo osobne v kancelárii INEX Slovakia (pozri otváracie hodiny).

  • Kedy moja prihláška nadobudne platnosť?

    Prihlášku akceptujeme po odsúhlasení podmienok účasti a prijatím účastníckeho príspevku. Pre urýchlenie vybavovania, odporúčame zaslať potvrdenie o prevode účastníckeho príspevku na e-mail out(zavináč)inex.sk.

  • Kedy dostanem odpoveď, že som bol prijatý/á

    Do 1-2 týždňov ťa budeme informovať.

  • Čo je to extra fee?

    Extra fee majú organizácie, ktoré by inak nemohli realizovať svoje projekty vzhľadom na obmedzenosť finančných zdrojov.

  • Prečo platím účastnícky príspevok INEX-u?

    Sme občianske združenie, a preto nepodnikáme a platené služby neposkytujeme. Tvoj príspevok je príspevkom na činnosť INEX Slovakia a využívame ho na čiastočné financovanie našej činnosti na Slovensku. Tvoj pobyt v zahraničí hradí naša partnerská organizácia obdobným spôsobom – z vyzbieraných účastníckych príspevkov, grantov a iných zdrojov.

  • Môžem ísť na projekt s kamarátom?

    Keď sa chce dobrovoľník zúčastniť projektu s inou osobou musí uviesť jej meno v prihláške.

  • Kedy dostanem viac informácií o projekte?

    Spravidla najneskôr 14 dní pred prvým dňom konania zašleme účastníkovi pokyny k účasti (infosheet), ktoré obsahujú najmä popis cesty na miesto konania, informácie o práci, či vzdelávacích aktivitách a o ubytovaní. Pokyny tiež môžu obsahovať informácie o voľnom čase, poistení a podobne.

  • Čo robiť, keď sa stratím v zahraničí?

    Pýtať sa miestnych ľudí. Kontaktovať partnerskú organizáciu. Ak si stále nevieš rady, zavolaj na INEX emergency číslo.

  • Ako postupovať, keď potrebujem zrušiť svoju účasť?

    V prípade, že nemôžeš vycestovať, bezodkladne nás o tom informuj. Storno proces nájdeš v podmienkach účasti.

  • Nemám ešte 18 rokov. Čoho sa môžem zúčastniť?

    Nasleduj vekové limity pri jednotlivých projektoch. Projektov pre teenagerov je celkovo menej a rýchlo sa plnia. Odporúčame dlho neváhať, lebo ťa predbehnú účastníci z iných krajín.

    Budeme od teba potrebovať podpísanú originál prihlášku zákonného zástupcu (rodiča), parental authorisation (pre zahraničných partnerov) a častokrát aj informácie o tvojom zdravotnom stave (medical factsheet).

  • Koľko projektov si mám vybrať?

    V prihláške sú 3 možnosti. Uvádzaj len tie, o ktoré máš záujem a pozrel si si, ako sa tam dostať. Viac možností zvyšuje šance umiestnenia, zrýchľuje proces. Ak sú všetky možnosti plné, budeme ťa kontaktovať a vyberieš si ďalšie.

  • Idem po prvýkrát, čo by som mal vedieť?

    Príď na online Pre-departure stretnutie. Pozvánku posielame všetkým prijatým na workcamp.

    Dozvieš sa: Tipy, triky, rady a zážitky, „životný cyklus tábora“, ako sa dostať na tábor, práca na tábore, čo očakávať, komunikácia na tábore, INEX Slovakia v skratke, odpovede na tvoje otázky a mnohé ďalšie …

  • Kedy sa mám prihlásiť?

    Čím skôr. Najlepšie v marci, kedy je najviac možností na leto a lacnejšia doprava.

  • Z akých krajín môžem stretnúť dobrovoľníkov?

    Dobrovoľníci prichádzajú z celého sveta. : ) Bežne stretneš ľudí z Japonska, Nemecka, Južnej Kórei, Francúzska, Fínska, Španielska, Talianska, Ukrajiny, či Mexika. Pravidlom je, že max. 2 môžu byť z jednej krajiny a snažíme sa vybalancovať tábory, t.j. polovica chalani a druhá dievčatá.

  • Viac

Ďakujeme za podporu