Životné príbehy v Nemecku

10.10.2017 14:14 Tábory zahraničie
Náš workcamp bol nezvyčajný v tom, že na projekte sa podieľali dve skupiny dobrovoľníkov. Prvou sme boli my, “workcampisti” a druhou boli utečenci… Áno, tá téma, ktorá je v súčasnosti rozoberaná z každej jednej strany.

Myslím, že náš workcamp bol nezvyčajný v tom, že na projekte sa podieľali dve skupiny dobrovoľníkov. Prvou sme boli my, “workcampisti” a druhou boli utečenci… Áno, tá téma, ktorá je v súčasnosti rozoberaná z každej jednej strany. A nám bolo umožnená priama konfrontácia s utečencami.

Samozrejme, v dôsledku všetkých tých správ z médií, keď mi oznámili, že hneď vedľa je utečenecký tábor, a že dokonca budú s nami každodenne pracovať, trochu ma to zarazilo, ale snažila som sa nemať žiadne predsudky. Nakoniec sa to ukázalo, ako veľmi dobrá skúsenosť.

Pracovali sme s utečencami z Albánska, Sýrie, Tuniska a rôznych iných štátov. Každý z nich bol vo veľmi náročnej situácii a ich životné príbehy boli častokrát veľmi ťažké. Mnohí z nich boli v tábore už niekoľko mesiacov bez príležitosti akokoľvek pracovať, takže sa manuálnej práci na farme veľmi potešili a boli to naozaj tí najviac pracujúci ľudia z nás.

Skamarátili sme sa s nimi a dokonca sa vytvorili medzi našimi dvoma skupinami aj romániky, ktoré však nanešťastie neskončili šťastne, pretože po dvoch týždňoch sme všetci museli odísť.

Bol to však veľmi zaujímavý zážitok, vďaka ktorému som si mohla vytvoriť svoj vlastný obraz o tejto kauze, aj keď stále sa o to veľmi nezaujímam, pretože to nedokážem zmeniť. Veľmi príjemné však bolo vidieť, že ich naozaj úprimne teší, že môžu spolu s nami pracovať.

Lucia (2015)

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie